Spor yapmak doğru zamanlama ile daha verimli hale getirilebilir. Vücudumuzun saat saat nasıl bir metabolik hareketlenme sistemine sahip olduğunu yakından inceleyerek en uygun spor saatini belirleyebiliriz.

06.00

Sabah 6 itibariyle vücut kortizon salgılaması yaparak organizmayı uyarır. Hareketlenmeye başlayan metabolizma protein ve enerji ile vücudu güne hazırlıyor.

07.00

Sabah 7 de saat 6 gibi henüz vücudun zayıf olduğu saatlerdir. Bu saatlerde de spor yapmaktan kaçınmak gerekir. Yeterince hızlı olmayan vücudunuz spor yapıldığı vakit kalp ve dolaşım sistemine gereksiz yere yüklenme yapmış olursunuz. Bu saatlerde vücudunuzu güne hazırlayacak kahvaltı yapmak daha doğrudur.

08.00

Bu saat libidonun yükseldiği ve çok miktarda hormon salgılanması yapıldığı zamandır.

09.00

Günlük spor için en uygun saatlerden biri olan sabah 9 vücudun kuvvetli ve dinç olduğu bir andır. Vücudun kuvvetli ve dinç halde olduğu bu saatte eğer hastalık durumunuz varsa ve yine olmanız gerekiyorsa sabah 9 en ideal saattir. Uzmanlar vücudun en dirençli anlarından biri olan saat dokuzda spor yapıldığında daha yüksek verim alınacağını belirtiyor.

10.00

Saat 10 da vücudun ben buradayım derecesine enerjik ve yüksek ses seviyesinde olduğu zaman dilimidir. Yine bu saatte vücudun enerji ve dinç olduğunu düşünürsek günlük spor yapmak için ideal bir zaman dilimidir.

11.00

Saatler 11 gösterdiğinde vücudunuzun tam formda olduğu ve spora tam olarak hazır olduğu zamana geldiği demektir. Bu saatlerde etkin ve verimli şekilde spor performansı gösterilebilirken ayrıca hesap işlemleri için de zihnin en açık olduğu saat bu saattir.

12.00

Sabah 9 dan 12 ye kadar vücudun enerjik ve hızlı temposu 12.00 itibariyle dinlenme arasına giriyor. Bu saatte vücudu dinlendirmek gerekirken spor aktivitesi yapmak doğru olmayacaktır.

13.00 – 14.00

Bu saatlerde vücut düşüşe geçmekte forumdan düşmeye başlamaktadır. Sportif faaliyetler için olumsuz olarak değerlendirilen bu saatler metabolizma yavaşladığı ve temel fonksiyonları yaptığı saatlerdir.

15.00

Sabah güne merhaba diyen vücudunuz hızlı bir başlangıcın ardından düşüşe geçtikten sonra saat 15 itibariyle yeniden canlanmaya başlıyor.

16.00

Günlük spor yapmak için en ideal saat. Kan dolaşımı ve tansiyon seviyede olan saat 16.00 uzmanlar tarafından vücudun zorlamayacak ve spor yapmak için en ideal olan saat olarak belirtiliyor.

Bu saatten sonra akşama doğru vücut yorulmaya başlar ve yavaş yavaş metabolizma yavaşlayarak dinlenmeye çekilir. Akşam saatlerinde günlük spor için ideal saatler değildir.

Cevap Ver