Halka açık spor parklar ile egzersiz yapmaya karar verdiyseniz bu alanlar hakkında önemli bilgilere edinerek daha etkili ve evrimli spor performansı sağlayabilirsiniz. Daha bilinçli ve etkili spor performansına kavuşmak için halkça açık alanların ne şekilde kullanılacağına yakından bakalım.

Halka açık alanlardaki spor aletleri iki başlık altında gruplandırılabilir. İlk grup kas gücüne yönelik kas gücü ve esnekliği artırıcı spor aletleridir. Bu tarzdaki spor aletleri vücudumuzun kas kütlesini geliştirici etkiye sahiptir. Diğer spor aletleri grubu da aerobik geliştirici spor aletleridir. Step, bisiklet, çift ya da tek ile uzay yürüyüşü spor aletleri halka açık spor alanlarındaki aerobik aletlerdir. Halka açık spor alanlarındaki spor aletleri kas gücü ve aerobik geliştirici özellikleri ile bireylerin vücudunu komple şekilde geliştirici özelliğe sahiptir.

 

Uyumsuz Senkronizasyon Sorunu


Bireyler bu alanlarda spor yaparken kas gücü gerektiren spor hareketlerinin fazla yapmamak doğru olacaktır. Çünkü bu hareketler gerektirdiği için belirli bir ağırlık altında yapılması gerekir. Vücut ağırlığına göre tasarlanmış olan bu aletler kaslarımızı zorlayıcı özelliğe sahip olmadığı için bir takım kas sorunlarına yol açabilir. Ağırlıksız çalışmak bazı durumlarda zarar verici olabilir. Halka açık spor alanlarındaki aletler standart vücut ağırlığına göre tasarlandığı için Uyumsuz senkronizasyon oluşturabiliyor. Halka açık spor alanlarında spor yapanlar için önemli bir tavsiye şu şekilde belirtilebilir. Hafif ağırlıkla çalışmak iyidir denemez. Bu yüzden bu alanlarda açık var yaparken ağırlıkla yapılması gereken hareketler daha dikkatli şekilde yapılmalıdır.

 

Rahatsızlıklarınız Varsa Doktor Görüşü Gerekli


Halka açık spor alanlarında yapılacak hareketlere baktığımızda ilk olarak bisikleti görüyoruz. Diz, ayak, kalça ya da ben gibi bölümlerini izle fiziki sorun varsa iyileşmeden bu alanlara gelmeniz doğru olmaz. Kalça çıkığı, bel fıtığı, ayak ya da bilek gibi sorunların yanında kalp ile alakalı sorunlarda varsa bu durumda uzman görüşü alınarak spora başlanmalıdır. Halka açık spor alanlarında yer alan bisiklet kullanımı çok hızlı şekilde olmamalıdır bu şekilde spor yaparak etkili verim alabilirsiniz.

 

Doğru Tempoya Dikkat


Uzay yürüyüşü spor aletleri aerobik için kullanabileceğiniz özel bir tercihtir. Spor yaparken doğru tempoda hareket etmeli, çift kişi ile yapılacak spor uyumlu şekilde yapılmalıdır. Kol ve bacak spor aleti de yukarı aşağı eritme hareketi ile yapılır bu şekilde fazla kaslarınız gelişir. Bu hareketi Zayıf kişiler yaptığında daha fazla kas gelişeceğini söyleyebiliriz. Merak etme hareket eden bir diğer spor aleti türüdür. Ön arka bacak kasları gelişimine katkı yapan bu alet hangi zamanda kalça bölgesi için de ideal bir spor türüdür.

Cevap Ver