Normal bir doğum gerçekleştirebilmek için doğum öncesi birçok kadın için yapılması gereken bir takım hareketler bulunmaktadır. Özellikle de doğum sırasındaki ikinci evrede kontrolün ele alınıp doğru ıkınma reflekslerini göstererek bebeğin dışarı itilmesine yardımcı olunmalıdır. Doğru ve güçlü bir nefes alıp verme ve ıkınma sırasında bu güçlenmiş nefesi yine doğru bir biçimde kullanmak son derece önemlidir. Bu yüzden doğum öncesi tüm kadınların uygulaması gereken bir takım hareketler mevcuttur.

Kursa Gitmeye, Eğitim Almaya Gerek Yok
Üstelik hamilelik döneminde bu tür hareketleri doğru bir şekilde öğrenebilmek için her hangi bir kursa gitmeden de yapmak mümkündür. Bunun için ilk olarak hamile bir kadının düz bir zeminde yere oturup bağdaş kurarak kıpırdamadan birkaç dakika bu şekilde kalması gerekmektedir. Bu sayede karın kasları sistematik bir şekilde harekete geçmeye başlayacaktır.

İkinci egzersiz ise karın kaslarını daha fazla güçlendirmek için aynı bağdaş pozisyonu bozmadan bu defa ayak tabanlarını birbirine yapıştırmak ve ellerle basakların diz bölgesinden yakalamaktır. Daha sonra da her kadın derin derin nefes alarak üçe kadar sayıp dizlerini aşağı doğru gererken dengeyi ise alt kısma yerleştirilmiş eller ile yapmalıdır. Karın kasları sağlıklı bir doğum için büyük bir önem taşımaktır. Bu yüzden üçüncü hareket mekiktir. Karın kaslarını daha güçlü kılmak için işe yarayacak olan bu hareket sırasında hamile bir kadın yine düz bir zeminde ayaklarını öne doğru uzatarak oturmalıdır. Daha sonra bacaklarını 20 cm gibi bir aralık bırakacak şekilde açmalıdır. Daha sonra ise eller birbirine kenetlenerek öne doğru uzatılmalı.

Ardından bu kenetlenmiş eller önce sol ayağa sonra da sağ ayağa doğru uzatılma sureti ile düzenli bir şekilde ileri geri 10 defa hareket edilmelidir. Bu işlem hamile bir kadın için karın kaslarını güçlendirmek adına en doğru hareket olarak ön plana çıkmaktadır. Ve bu hareket bir gün içerisinde en az iki defa belirli aralıklar ile yapılması gerekmektedir.

Amaç Karın Kaslarını Güçlendirmek
Doğum öncesi hamilelik dönemi için yapılan bu hareket çeşitleri doğum esnasından bebeği dışarı doğru itebilmek için karın kaslarını daha fazla güçlendirmek amacı ile yapılmaktadır. Çünkü doğum için ikinci evre geldiği zaman kadından mümkün olduğunca ıkınması ve bebeği itmesi istenecektir. Kontrolün kadına geçtiği bu anda istenilen şekilde güçlü bir nefes alıp ıkınmak için ise düzenli bir şekilde bütün bu egzersizler her gün yapılmalıdır. Aynı zamanda bebeğin sağlığı ve kadının ruhsal yapısını da güçlendirmek adına bu spor hareketleri oldukça işe yaramaktadır.

Cevap Ver