Aslına bakılırsa kilo vermek en az görsel açıdan hoş bir görünüme bürünmenin yanı sıra sağlık açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Birçok hastalığın temel sebebi bilindiği üzere aşırı yağlanmadır. Bunun en büyük iki nedeninden biri dengesiz beslenme ile fazla kalori alma ve düzenli bir şekilde spor yapılmamasıdır. Sağlıklı bir şekilde yapılacak olan bir beslenme dışına çıkıldığı zaman birçok insan bunu artık bir alışkanlık haline getirmekte ve doygunluğun ötesinde birbirinden zararlı ve yağlı yiyecekleri yemektedir. Öncelik olarak bu tür bir dengesiz beslenme bağımlılığından kurtulmak şarttır. İkinci olarak ise düzenli bir beslenmeye girildikten sonra en az günde bir saat kadar spor yapmak vücuda oldukça iyi gelecektir. Bu yüzden ilk önce kişi kilo vermek için kendisini buna psikolojik olarak etmeli ve bu süre zarfında iradesini güçlü tutmalıdır.

 

Kalorilerden Uzak Durun

Yani kararlı olmak ve aşırı kalori verecek olan yiyeceklerden uzak durabilmek için kişi kendisini buna adapte etmelidir. Genel anlamada 10 kiloya kadar birçok insan dengeli beslenme ile birlikte belirli bir diyet uygulaması yağarak bu kiloları verebilir. Fakat bundan fazlası için ise mutlaka bir doktora başvurmak ve onun talimatları doğrultusunda bir diyet yapmak gerekmektedir. Buna ek olarak spor yapmak da ihmal edilmemelidir. Alınan dengeli besinler ancak bu şekilde vücudu belirli bir forma sokabilir. Diyet yapılırken nelere dikkat etmek gerektiği noktasında ise ilk olarak günde 3 öğün yeri porsiyonları azaltarak 5 ya da 6 öğün yenebilir. Bu sayede metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışması sağlanabilir ve düzenli bir kilo kaybı yaşanabilir. Diyetin en önemli unsurlarından biri ise bol su içmektir. Diyet dışında ne acıkıldığı hissedilirse hemen su içilmelidir.

 

Spor da Şart

 

Bu sayede açlık su ile giderilebilmekte ve uygulanacak olan dengeli beslenme kurallarını dışına çıkılmamış olunmaktadır. Belli bir saatten sonra karbonhidrat dolu ekmek ya da şeker içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine tuzsuz badem ve benzeri kuru yiyecekler tüketilebilir. Bu sayede kalori açısından yüksek olan yiyecekler özellikle de saat 16’dan sonra istenemeyeceği görülecektir. Alınan tüm besinleri yavaş yemek ve iyice çiğneyerek yutmak beyne yeteri kadar doyulduğu izlenimi verebilir ve bu sayede gerekli olan yiyeceklerden fazlası alınmaz. Elbette tüm bu diyet program uygulamaları sadece tek başına işe yaramaz. Günlük olarak düzenli bir şekilde yapılacak olan bir spor aktivitesi fit bir duruma gelebilmek için büyük bir katkı sağlayacaktır.

 

 

Cevap Ver