Kalp sağlığımızı korumak için spor aktivitelerine yer vermeli hayatınızı sportif bir tarza kavuşturmalısınız. Kalp riskini azaltıcı etkisi olan ve kalp krizi geçirenler içinde iyileşme sürecini hızlandıran egzersiz yapmak için spor salonlarına gitmek ya da özel antrenman koçları tutarak büyük bütçeler ayırmak şart değildir. Kalp sağlığı korumak için sadece yürüyüş birçok yönden kalp sağlığınızı koruyacaktır. Yürümenin kalp sağlığı için nasıl bir işlevi olduğuna yakından baktığımızda yürümenin kalp sağlığına etkilerini şu şekilde belirtebiliriz.

GÜNDE 30 DAKİKA ETKİN YÜRÜYÜŞ

Kalp sağlığı için günde 30 dakika yürüyüş yapmak temel noktada yeterli bir aktivitedir. Ancak bu yürüyüşün türü hususi olmalıdır. Alışveriş merkezlerinde yürümek mağazalarda alışveriş yaparken yaptığınız yürümek bu kapsamda değildir. Kalbe yararlı bir yürüyüş performansı için oksijeni bol ortamda tempolu şekilde yürüyüş yapmak gerekir. Oksijeni bol ortamda yapılan yürüyüş ile damarlar buluşarak bir nevi doğal baypass işlevi görürler. Bu gelişme ile beraber kalp krizi riski de sizden bir adım daha uzağa gider.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIN

Düzenli egzersiz yapanlarla düzenli egzersiz yapmayanlar arasında 3/1 oranda kalp krizi riski farkı vardır. Düzenli egzersiz ve kalp krizi riskini azaltabilirsiniz. Düzenli egzersiz için spor salonu şart değildir. Kalp damar sağlığımızı korumak için düzenli ve tempolu şekilde yürüyüş sizin için kalp krizi riskini azaltmak demektir. Günde 30 dakika hızlı şekilde yürüyerek günlük egzersiz yapmış olacaksınız. Günün yorgunluğu ve iş hayatının yoruculuğu sizin için bahane olmasın. Her gün yapacağınız bu aktivite ile Kalp sağlığı koruma altına alınacak ve sizin için sağlık ve esenlikli günler daha yakında olacaktır.

YÜRÜYÜŞ İÇİN DOĞRU ZAMANLAMA

Sağlık için yapacağımız yürüyüş doğru zamanda yapılarak etkin verim alınabilir. Yürüyüş zamanlaması hem yürüyüş yapacağımız zaman dilimi hem de hangi fiillerden sonra yürüyüş yapacağımız şeklinde iki ayrı başlık altında ele alınabilir. Kalp sağlığımızı korumak için egzersiz yapacağımız idare saatler öyle sonrası Saat 4 ve 7 arası zaman dilimleridir. Bu zaman diliminde vücut normal hızda çalışır ve metabolizmanın en hazır olduğu zaman dilimidir. Kalp sağlığımızı koruma altına almak için yürüyüş yapmak bazı zaman dilimleri için ideal değildir. Sabah saatleri kortizon ve adrenalin gibi tansiyonu artıran çarpıntı oluşturan hormonların yüksek olduğu saatlerdir.

Bu saatlerde kanın pıhtılaşma oranı artmaktadır. Kanın en yüksek basınca ulaştığı an saat 7 civarıdır. Bu yüzden kalp krizi olma riski olan sabah saatleri vücudun zayıf olduğu saatlerdir ve kalp krizi oluşma riski olan onlardır. Bu nedenle Kalp sağlığı korumak için sabah yapılacak yürüyüş egzersizi sağlık açısından ideal değildir. Sabah spor yapmak isteyenler kahvaltıdan sonra 1-2 saatlik süreç sonrasında yürüyüş yaparak sağlık için faydalı sonuçlar elde edebilirler.

Cevap Ver