Spor yapmak için doğru bir program kullanmak ve planlı şekilde bu programı uygulamak önemlidir. Spor yapma sıklığı ve periyotlarının planlaması hassas şekilde planlanarak spor performansınızı en etkili ve en verimli şekle kavuşturabilirsiniz. Haftalık kaç gün spor yapacağınız spor türüne göre değişkenlik ve farklılık gösterebilir. Bu nedenle spor tarzınıza göre haftalık program yapabilirsiniz.

KİLO VERMEK İÇİN HAFTADA KAÇ GÜN SPOR YAPILMALI?

Kilo vermek için haftada kaç gün spor yapacağınıza değinirsek öncelikle kilo verici spor programlarının uzun süre yapılacak ve istikrar gerektiren bir performans gerektirdiğini söyleyebiliriz. Kardiyovasküler yapının sınırlarının zorlandığı spining ve bisiklet gibi spor türlerinde fiziksel yapı çok zorlanmaz. Bu nedenle kilo vermek için yapılan sporlarda hafta 6-7 gün periyotları ile spor yapılabilir. Ancak yeni başlayanların bu süreyi başlangıçta 3-4 gün süre periyotlarında yapması idealdir.

DAYANIKLILIK İÇİN HAFTADA KAÇ GÜN SPOR YAPILMALI?

Dayanıklılık üzerine spor yapmak ve fiziksel kapasitenizi artırmak için egzersizle yapmak istiyorsanız bu durumda haftalık kaç gün spor yapmak gerekir sorusuna cevap vermek yerine dayanıklılık sporuna bakış açınızı değiştirecek bilgiler verebiliriz. Dayanıklılık üzerine yapılan egzersiz programları tek tip şeklinde uzun süreli olarak yapılır. Bu performans uzun ve yüksek performanslı olarak gerçekleştirilir. Oldukça yorucu olan bu performans kas yıpranmasına yol açmakta ve metabolik birikimine yol açabilir. Bu noktada sporcular metabolit birikime yol açmadığı sürece ve fiziksel kapasite el verdiği sürece dayanıklılık artırıcı sporu haftalık periyotlarını düzenleyebilirler.

VÜCUT GELİŞTİRME İÇİN HAFTADA KAÇ GÜN SPOR YAPILMALI?

Vücut geliştirme için haftada kaç gün spor yapılması gerektiğine değinirsek üç madde şeklinde bu konuyu ele alabiliriz.

Bölgesel, Tek veya Çift Bölge Egzersizi

Bu spor tarzı genellikle iki bölge üzerine yoğunlaşmak suretiyle kas liflerini çalıştırmayı esas alır. Bu spor tarzında büyük kas alanları fazla baskı altında kaldığı için yıpranmanın azalması için haftada 3-4 günlük periyotlar yeterli olacaktır.

Bölgesel, Üç Veya Daha fazla Bölge Egzersizi

Bu egzersiz türünde üçten daha fazla sayıda bölgeye yoğunlaşılır. Ve her kas grubunun belirli bir bölgesi çalıştırılır. İlk gün çalıştıktan sonra diğer gün diğer kas gruplarını çalıştıracak şekilde egzersiz yapılır. Haftalık 5-6 gün sürecek planlama ile bu egzersiz verimli şekilde yapılır.

Tüm Vücut Egzersizi

Bu egzersiz türü kas grubu hedef alınmadan tüm kas gruplarının çalıştırılmasına dayanır. Güç odaklı olan bu spor türü haftada 5-7 gün periyotları ile yapılabilir.

Cevap Ver